utorok 7. júna 2016

Zamestnanci z Francúzska zachránili svoje miesta a sformovali zamestnaneckú samosprávu

Každý rok, vyrobí 250 robotníkov francúzskej továrni Fralib 6 ton starostlivo zabalených, ochutených a voňajúcich čajových sáčkov pre obchodné značky Lipton a Elephant. V septembry 2010, po 5 ročnom pomalom presuvaní polovice produkcie továrne do Poľska, majiteľ, výrobca spotrebného tovaru Unilever, náhle oznámil, že ukončuje činnosť Francúzskej pobočky Fralib.

"Bolo to šokujúce"
povedal Olivier Lerberquier, hlavný odborový predák v továrni. Unilever France akurát zaplatil obrovskú dividendu akcionárom. "Fralib, táto fabrika, bola stále  zisková pobočka aj pri polovičnej kapacite. Rozhodli sme sa bojovať! "Bola to, podľa všetkých meradiel, dlhá bitka, ale vyzerá, že je na konci. Ďalší mesiac, 57 bývalých zamestnancov Fralib pobočky, teraz ako samo-riadiaci pracovníci novej kooperatívy, budú pracovať na svojich strojov znova a fabrika, ktorá bola polovicu dekády zavretá začne opäť produkovať čaj. "Nakoniec, myslíme, že dĺžka nášho boja - 1336 dní nám celkom pomohla", povedal Olivier. " mali sme dosť času vybudovať podnikovú solidaritu a dobrý podnikateľský plán a aj keby, rovnako ako náš právnik hovorí, že sme teraz "odsúdený k úspechu", aspoň vieme, že máme rovnakú šancu ako každý. "

Zamestnanci taktiež dostali peniaze. Unilever predložil  po sebe štyri návrhy na hromadné prepúšťanie pre 182 ľudí, stále zamestnaných v Fralib pobočke od roku 2010. Všetky vrátane jedného návrhu o presun do Poľska s ročným platom 6000 Eur boli zamietnuté súdom pre zamestnanosť v Marseilles. Zatiaľ čo viac ako polovica pracovníkov, značne vyčerpaných, nakoniec prijala výpovede, tí, ktorí vydržali až do konca boli odmenení: Po prvé, najvyšší orgán v Marseilles, kvôli záujmom o zachovanie pracovných miest, súhlasil s plánom na odkúpení areálu továrne od spoločnosti Unilever za 5 mil Eur a zaplatil symbolické extra euro na strojné zariadenia. Za druhé, spoločnosť pozoruhodne súhlasila s 20 mil. vysporiadaním na pokrytie náhrady za všetky nevyplatené mzdy, rekvalifikácie, prieskum trhu, propagáciu svojej značky a 1,5 mil. Eur ako štartovací kapitál pre nové podnikanie.

"Nebudem klamať - to bolo ťažké," povedal Xavier Imbernou, operátor strojov rekvalifikovaný na kontrolóra kvality a potravinovej bezpečnosti. Boli sme mesiace bez mzdy, siahali až na dno našich úspor. Celé rodiny trpeli, ale mali sme podporu z celej krajiny. Náš boj sa stal symbolickým"

The Société Coopérative et Participative Thés et Infusions, alebo SCOP-TI, ako sa po novom družstvo nazvalo , zlyhalo hneď v prvých dvoch cieľoch: Unilever zamietol jej návrh, aby továreň aj naďalej dodávala pre nich vyrobené sáčky čaju podľa kontraktu a tiež odmietol vzdať sa značky Elephant.

"Museli sme všetko prehodnotiť, radikálne," povedal Lebrequier. Družstvo má nový plán na spracovanie 350 ton čaju tento rok a 500-600 ton do roku 2017: dosť na vyplatenie spravodlivej odmenu za prácu jeho členom. Momentálne dojednávame zmluvy s Francúzskymi supermarketmi na dodávanie čaju pod ich vlastnými značkami, ale taktiež sa priprauje stratégia s vlastnou predajnou značkou. Jedná sa o prémiové, organické a lokálne výrobky."

Zamestnanci z pobočky Fralib sformovali úspešnú zamestnaneckú samosprávu, kde každý z nich bol zahrnutý do procesu zaúčania sa niečoho nového. Robili na produkcii, objednávkach, preprave, merketingu, predaji a distribúcii - na všetkom čo bolo kedysi v zodpovednosti vlastníka Unilever. Všetky úlohy boli zvolené demokraticky a aj celkom prirodzene. V súčasnosti je 11 ľudí v manažmente firmy. Bolo aj niekoľko zložitejších debát, najmä ohľadom platov, či by mali byť všetky rovné, alebo odrážajúce odborné znalosti? Ale nakoniec sa všetci dohodli na spoločnom hlasovaní.

Gerard Cazorla - zvolený prezident novej továrne:  "Nemôžme zmeniť spoločnosť. Je tu stále ešte kapitalizmus. Ale snažíme sa robiť to, čo robíme, ako najlepšie vieme, a v súlade s našimi hodnotami."


Preložené z The guardian

1 komentár:

Marek Holecsko povedal(a)...

Vidno, ze francuzi sa vedia postavit za svoje prava a necakaju kto im donesie robotu, alebo kto im zabezpeci lepsiu vyplatu... Aj posledne poulicne nepokoje vo Francuzsku su toho dokazom...