streda 27. januára 2016

Argentínska zamestnanecká samospráva Zanon Ceramic

V chudobnom kraji, vykorisťovanom veľkopodnikateľmi a vlastnou vládou, zamestnanci firmy Zanon Ceramic prevzali kontrolu nad továrňou do vlastných rúk po tom, čo ju pôvodní majitelia zatvorili. Začali produkovať keramiku znova, ale tentoraz bez svojich šéfov.

Konečne sa cítia slobodní, vo svojej novej práci našli cestu k zušľachteniu svojej ľudskosti. Počas tohto obdobia ale museli často krát čeliť novým výzvam a novým zodpovednostiam. Nebolo to vždy jednoduché. Častokrát pri tom v rámci komunity prebiehalo množstvo hádok.

Počas tohto procesu sa museli robotníci naučiť ako prekonávať a riešiť všetky problémy spojené s produkciou. Prostredníctvom demokratických schôdzi našli cestu ako podporovať vlastnú organizáciu a postupne sa naučili robiť správne manažérske rozhodnutia.

V krajine zdevastovanej ekonomickým debaklom vytvorili dve stovky nových pracovných miest. V súčasnosti vo fabrike pracuje 470 zamestnancov. Spolu s 5000 obyvateľmi z ich komunity Neuquen, sa robotníci ubránili štyrom pokusom o ich vysťahovanie.

Zamestnanci nepovažujú samých seba za jediných vlastníkov novej továrne. Celá komunita Neuquen je považovaná za jediného vlastníka. Zamestnanci vracajú v podobe dotácii do najviac potrebných oblastí v komunite celý zvyškový prebytok, ktorý továreň vyrobí.

Toto je jediná fabrika na celom svete, kde zamestnanci bez vedenia operujú viac ako sedem rokov. Toto je permanentný boj, kde musia každodenne bojovať proti politickému a ekonomickému systému, ktorý sa ich snaží bojkotovať.

Viac podobných článkov o zamestnaneckých samosprávach  nájdete na stránke http://ekonomickademokracia.blogspot.sk/

Žiadne komentáre: